Drobečková navigace

Úvod > Informace > Radnice informuje > Problematika autobusových spojů

Problematika autobusových spojůDatum konání:
26.1.2024

Dobrý den.

Vážení spoluobčané, níže jsou uvedené připomínky k nové autobusové dopravě, které jsem vypracoval a zaslal vedení dopravců a na Karlovarský kraj. Pokud víte o nějakém problému, který zde není uveden, napište mi ho na email: starosta@mesto-krasno

Postupné změny můžete sledovat na adrese https://www.idok.info/aktuality/zmeny-jizdnich-radu-v-roce-2024.

 S pozdravem Josef Havel

Připomínky zaslané odpovědným pracovníkům, kteří řídí autobusovou dopravu:

Problematika nynějších autobusových spojů – požadavky na vyřešení pro provozovatele dopravy.

 

 • Již pojede nově od pondělí 22.1. chybějící spoj Horní Slavkov – Krásno a to ráno v 7.15.
 • Ranní školní spoj v 7.32 hod z Krásna do Horního Slavkova 480218 32 – musí být vždy nasazen velkokapacitní autobus – už jezdí.
 • Opětovné zřízení zastávky „Hornické muzeum Krásno“ na spojích jezdících do Hájů a z Hájů přes Stannum. U spojů, zajíždějících na Stannum není nutná zastávka rozcestí Háje. Přislíbeno.
 • Nájezd autobusu tohoto školního spoje v 7.32 z Krásna byl předtím jako klasická linka z Horního Slavkova, kdy se vraceli lidé z nočních směn z Horního Slavkova a jezdili pracující na ranní směnu do firem sídlících v areálu bývalého dolu Stannum. Požadujeme opětovné zřízení této linky namísto současného manipulačního spoje (zatím vyřešeno linkou v 7.15). Spoj 480218 9 v 6.30 ze Sokolova do Horního Slavkova by mohl plynule pokračovat do Krásna a Hájů. Pak jet zpět školní linku v 7.20 z Hájů přes Krásno do Horního Slavkova a bez přestupu odjet v 7.50 do Sokolova, kde by končil tak, jak je v jízdním řádu v 8.21, jak jednoduché, stačí jen trocha snahy. Teoreticky by pak po drobné úpravě časů mohl jet tento autobus hned další spoj, který teď vyjíždí v 8.20 ze Sokolova opět až do Krásna. Jeden autobus by tak bez manipulačních jízd obsloužil plynule dvě ranní linky Sokolov – Krásno a zpět místo napojování na nějaké linky až třeba z Kraslic, které nesmyslně naplánoval nějaký počítačový program. Pokud jede autobus nesmyslně z jednoho koutu kraje na druhý, nabere zpoždění, už ho nedožene a děti se nedostanou včas do školy.
 • Spoj 480219 7, který odjíždí nyní do Karlových Varů v 6.30 z Horního Slavkova dříve vyjížděl z Krásna. Žádáme návrat výjezdu této linky do Karlových Varů cca v 6.20 přímo z Krásna, nebude muset jet druhý spoj pouze z Krásna do Horního Slavkova. Než to bude změněno, tak spoj do Karlových Varů musí vyčkat na přestup cestujících spoje vyjíždějícího v 6.15 z Krásna. Spoj by měl již vyčkat, přímá linka z Krásna se bude řešit.
 • Spoj linky 480219 Karlovy Vary – Loket přijíždí na Loket předměstí v 17.38, autobus linky Sokolov - Horní Slavkov 480218 má přijet na zastávku v 17.39, dá se zajistit, aby linka ze Sokolova vyčkala případnému zpoždění linky z Karlových Varů?
 • Spoj linky 480218 vyjíždí z Horního Slavkova do Krásna nesmyslně v 13.55, vyučování dětí na ZŠ končí ve 13.40 a děti, které využívají školní jídelny spoj nestihnou, to samé platí pro zaměstnance, kterým končí pracovní doba ve 14.00. Šel by tedy odjezd spoje posunout o cca 15 minut na 14.10 s tím, že by se následně posunul odjezd linky z Hájů zpět do Krásna? Malé děti i dospělí, kteří autobus ve 13.55 nestihnou pak čekají až do 15.00 na další spoj.
 • Kam jede spoj linky 480218, který vyjíždí 14.10 z Hájů a jede pouze do Krásna na Náměstí? Nejede prázdný do Horního Slavkova a nemohla by to být také linka? Autobus z Krásna jede v tu dobu ve 13.50 a pak až ve 14.45.
 • Před cca 2 lety mi dalo spoustu práce, než začaly na sebe navazovat autobusy z Karlových Varů s přestupem v Bečově na Krásno a Horní Slavkov, nesmyslnou změnou jízdních řádů se cestující plynule z Varů přes Bečov do Krásna (Horního Slavkova) v některých případech vůbec nedostanou.

Příjezd K. Vary – Bečov                                                     nynější odjezd                          původní odjezd na Krásno

                     9.52  odjezd nenavazujícího spoje na Krásno je 9.42 (další 13.40!)                            ??

                   13.44   odjezd navazujícího spoje na Krásno 13.42 o 2 min. před příjezdem!             ??

                   14.33   odjezd navazujícího spoje na Krásno 14.37, nutno případně vyčkat                14.45

                   15.52   (dříve příjezd 15.32) odjezd nenavazujícího spoje na Krásno již v 15.32!        15.40

                   16.33   odjezd navazujícího spoje na Krásno 16.49 v pořádku

                   17.52   (dříve příjezd 17.32) odjezd na Krásno – nyní nejede již nic, dříve jel spoj v   17.40

 

 • Autobusy z Krásna do Horního Slavkova jedou v sobotu v 8.10 a pak až 16.25, nemohly by jet alespoň některé linky vyjíždějící z Horního Slavkova v 10.45, 13.00, 15.55, 16.28, 18.05 již z Krásna? Například linka Krásno – Horní Slavkov přijede do Horního Slavkova v 35, ale sobotní spoj do Sokolova, který by mohl navazovat odjedejiž v 16.28! Sedm minut před příjezdem spoje z Krásna! Spoj na Sokolov by mohl jednoduše vyjíždět z Krásna a nebylo by potřeba jiného spoje, autobusu a řidiče v 16.25., oba spoje by odjel jeden autobus.
 • To samé zpět od Sokolova přijede o víkendu autobus do Horního Slavkova v 9.58 a mohl by zajet ty 4 km do Krásna, ve 12.10 jede do Krásna jen v sobotu a v neděli pak z neznámých důvodů ne. Mohl by jet navazující spoj ze Slavkova do Krásna také třeba v 17.39 a 18.02, v 19.45 jede zase jen v neděli, a ne v sobotu, proč?
 • Žádáme, aby všechny linky, kdy může pokračovat, či pokračuje v cestě stejný autobus nebyly dělené. Cestující musí zbytečně vystoupit, a ještě mají dražší jízdné.
 • Šla by najít možnost, jak zastavovat spoje přímo u základní školy Horní Slavkov v nádražní ulici, děti chodí do školy zbytečně přes dvě hlavní silnice v místě křižovatek?
 • Navrácení většiny přímých spojů Bečov – Karlovy Vary a zpět. Nyní jsou naprosto nesmyslné linky z Bečova do Karlových Varů přes Hlinky a Stanovice, lidé to mají dražší a stráví na trase spoustu času navíc.
 • Stálo by za zvážení návrat přímé linky Sokolov – Plzeň zejména pro studenty alespoň v neděli při odjezdu na internáty a v pondělí brzo ráno a v pátek odpoledne při odjezdu a příjezdu na školy v Plzni.

Další připomínky k autobusové dopravě, které již většinou dopravce ví a řeší je, vše napravit nejde bohužel hned:

 • Za hlavní problém malé kapacity autobusů může využití neověřených starých dat o počtu cestujících při nesmyslném nákupu kapacitně nevyhovujících autobusů.
 • Změny u fungujících spojů. Naprosto nesmyslné úpravy léta prověřených spojů z důvodu údajné „optimalizace“ počtu strojů a řidičů v kraji. Koho napadlo tvořit linky, kdy stroj vyjíždí ráno z Kraslic do Karlových Varů, pak jede někam dál další linku, poté přejíždí prázdný do Krásna (nestihne zajet pro cestující v Horním Slavkově na sídliště jako dříve) a pak jede se zpožděním důležitý školní spoj Krásno – Horní Slavkov a děti přijdou opakovaně pozdě na vyučování!! Na člověka, který je za to zodpovědný bych zveřejnil telefonní číslo, ať mu všichni volají!!
 • Při výdeji jízdenek je i školákům účtován plný tarif, naskakují různé ceny jízdného na stejných spojích
 • Nedostatek tankovacích míst rozmístěných rovnoměrně po kraji
 • Netopí topení
 • Nenavazování spojů, nevyčkávání na přípoje z jiných směrů
 • Odjezdy z první zastávky před limitem
 • Zpožďování spojů
 • Příliš hlasité hlášení zastávek
 • Všude jsou na jízdních řádech telefonní čísla na dispečink v Karlových Varech, tam cestujícím o situaci v Aši moc nepoví a jen je to zahlcuje
 • Malá propagace Karlovarské karty v autobusech, nemožnost zakoupení v autobuse kvůli tomu, že přístroj neumí pin při vyšších platbách, které ho vyžadují
 • Nemožnost zakoupit jízdenku v zadní části autobusu pro postižené, či maminky s kočárky. Návrh, který padl na jednání, aby zadní část obsluhoval řidič je nesmyslný technicky nemožný. Do vybavení zadní části zařízením na prodej lístků nechte maminky a vozíčkáře jezdit zdarma
 • Pokud řidiči nefunguje platba kartou, zavést povinnost pro řidiče vzít děti zdarma, pokud dítě nemá hotovost
 • Potíže s odbavováním jízdenek v místech, kde není signál
 • Kvalitnější zaškolení nových řidičů vzhledem k obsluze autobusu, výdeje jízdenek a tras spojů. Jsou zaškolení narychlo, nedostatečně a nemohou za to
 • Řidiči mají dlouhou již samotnou pracovní dobu, a ještě v některých případech najíždějí nesmyslně z místa bydliště na linky přes půl kraje. Budou po pár týdnech unavení, sníží se bezpečnost cestujících a začnou se množit výpovědi.

Věnujte prosím pozornost připravované rekonstrukci a plné uzavírce komunikace mezi Bečovem a Krásným Údolím v rámci zachování přímých spojů Karlovy Vary – Bečov s návazností na spoje do Krásna a Horního Slavkova po dobu rekonstrukce a zajištění spojů do Karlových Varů pro Krásné údolí a Útvinu.

Prosím o zaslání odpovědi, jakým způsobem budou jednotlivé podněty vypořádány.

S pozdravem a s poděkováním za vyřešení požadavků v co nejkratším čase

Josef Havel

starosta MÚ Krásno

Radniční 1

357 47 Krásno

tel: 724180768

email: starosta@mesto-krasno.cz  web: www.mesto-krasno.cz