Drobečková navigace

Úvod > Informace > Radnice informuje > Příspěvek pana senátora Ing. Miroslava Balatky

Příspěvek pana senátora Ing. Miroslava BalatkyDatum konání:
17.12.2023

Staňte se Ježíškovým vnoučetem

Tohle je opravdu skvělý nápad, který bych moc rád podpořil. Ježíškova vnoučata je název dnes již celorepublikové záležitosti, díky které se plní malá i větší přání lidí v domovech seniorů. Letos už osmým rokem a několik let i u nás v Karlovarském kraji. Nejde jen o samotný dárek, ale i o to, že se díky tomuto nápadu spojí životy lidí mezi generacemi. Tato spojení, která by bez tohoto nápadu pravděpodobně nikdy nenastala, se mohou stát přínosem pro obě strany. Je to snadné, možná snadnější, než byste si mohli myslet.

 Celé to funguje tak, že klient domova důchodců napíše své přání, a to se potom za pomoci pracovníků těchto zařízení zveřejní spolu s dalšími na stránkách www.jeziskovavnoucata.cz. A dárci se na tyto stránky mohou podívat a vybrat si, kterému seniorovi se stanou “Ježíškovým vnoučetem”, které přání splní. Přání jsou to velmi pestrá, od návštěvy větrného tunelu nebo tandemového seskoku padákem přes Vystoupení kouzelníka v domově pro seniory až třeba po křeslo k televizi nebo nové rádio. Je možné i osobní doručení dárku nebo zaslání zásilkovou službou. Pokud dárce - Ježíškovo vnouče - nechce darovat konkrétní dárek, může darovat peníze, které se skládají v této sbírce na větší a dražší dárky nebo potřebné pomůcky.. Přijde mi to prostě skvělý nápad.

 S nápadem přišla v roce 2016 Olga Štrejbarová z Jihlavy, kde pracovala jako redaktorka Českého rozhlasu. A po jednom z natáčení reportáže v domově důchodců ji napadlo zkusit nějak přinést radost právě do těchto zařízení. Oslovila domovy důchodců a nabídla splnění vánočních přání. A zkusila pomocí sociálních sítí oslovit dobré lidi. Vůbec nevěděla, jak to celé dopadne, ale nakonec se jí hned první rok podařilo díky dárcům splnit přání hned šesti stům seniorkám a seniorům v okolí Jihlavy. V dalších letech už postupovala ve spolupráci s Českým rozhlasem a jeho nadací, stala se z toho celorepubliková akce a v předvánočním čase splní přání každý rok kolem 16 tisícům lidí. Jestli Vás to zaujalo, jděte se na webové stránky podívat. Uvidíte.

 Přeji Vám pokud možno klidný advent a krásné prožití vánočních svátků s vašimi blízkými, s rodinou, s lidmi, které máte rádi. A vzpomeňte si také na ty, kteří nemají tolik štěstí, že mohou strávit svátky tak, jak by si přáli.

 Miroslav Balatka, senátor, www.miroslavbalatka.cz