Drobečková navigace

Úvod > Akce > Informace starosty města Krásno (nekonání "Gulášového festivalu")

Informace starosty města Krásno (nekonání "Gulášového festivalu")Datum konání:
9.8.2022

Přeji hezký den.

V posledních dnech jsme se rozhodovali, zda pořádat, či nepořádat „Gulášový festival“, který je finančně velmi náročný. Rozpočet akce, tak jak jí máme připravenou, by byl přibližně 320 000,- Kč bez atrakcí pro děti, které třeba na dětský den stáli dalších cca 120 000,- Kč. Na velké kulturní akce podávám žádosti o dotace prostřednictvím Euregia Egrensis. Krásno je v tomto sdružení nejaktivnější a obdrželo podporu na nejvíce projektů z obcí a měst Karlovarského kraje. Kulturní akce, tak jak je znáte, bychom nemohli pravidelně bez podpory Euregia pořádat, aniž bychom vynaložili z rozpočtu města značné prostředky. Naposledy byl za 85% podpory Euregia pořádán velmi vydařený dětský den, předtím krásné „40 Staročeské máje“ s 50% dotační podporou.

Jedno programové období Euregia skončilo a pro další období ještě bohužel nejsou finanční prostředky, bylo nám řečeno, že o dotaci zatím pořád nemůžeme žádat a jiná vhodná dotační podpora není.

Zaplatit akci celou z rozpočtu města by nebylo moudré, potřebujeme finanční prostředky, kterých nemáme nazbyt na jiné, důležitější projekty. Připravovali jsme tedy variantu s úhradou vstupného, návštěvníci by si museli platit nejen vstupné 200,- Kč na dospělého (vyšší vstupné by bylo neúnosné), ale také ochutnávku soutěžních gulášů a jednotlivé atrakce pro děti (což by pro rodiče bylo také velmi nákladné). Ani to by však při současné nízké návštěvnosti kulturních akcí v okolí pravděpodobně nestačilo na pokrytí nákladů a Krásno by ze svého rozpočtu muselo hradit dle našeho odhadu přibližně 140 000,- Kč. V případě nepříznivého počasí, nebo malé návštěvnosti akce pak ještě více.

Po zralé úvaze jsme se tedy rozhodli, že nebudeme riskovat dobrou pověst našich akcí, spokojenost návštěvníků a hlavně platbu vysokých nákladů pouze z rozpočtu města. Gulášový festival letos neuspořádáme, nedokázali bychom návštěvníkům zajistit to, na co jsou v Krásně zvyklí.  Také víme, že návštěvnost placených kulturních akcí v regionu, zejména kvůli nárůstu cen potravin a energií výrazně klesá. Kdyby 4 členná rodina zaplatila 2 x 200,- Kč vstupné, koupila by si ochutnávku gulášů pro celou rodinu za 200,- Kč a dala dětem nemalé peníze na atrakce, zkazilo by to většině návštěvníků radost z celé akce. Platit celé náklady na akci z rozpočtu města by také nebylo rozumné.

Z těchto důvodů jsme se tedy rozhodli Gulášový festival v letošním roce nepořádat. Bylo to rozhodnutí těžké, ale myslím rozumné, omlouváme se tímto všem, kteří se na akci těšili. Snad naše rozhodnutí pochopíte.

Pro děti i dospělé z Krásna, Hájů a Dolní Hluboké uspořádáme náhradní „sousedskou“ akci dne 17. 9. na naší krásné rozhledně, program zveřejníme co nejdříve. Připravujeme také letní kino do parku za kostelem, snad to vyjde, sledujte stránky města.

Přeji příjemné prožití zbytku léta, zdraví Josef Havel